logo

.
Sobota, 26 September 2020    

Hlavné menu

Samospráva 2013≤

 

Info menu

Prihlásenie

Prihlásením získate: bezplatné zasielanie noviniek a vstup do obecného fóra.Počítadlo prístupov

TOPlist


Bombardovanie obce Vytlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 12
NajhoršíNajlepší 
Všeobecné informácie - História obce
Napísal Administrator   
Štvrtok, 05 Marec 2009 11:59
Nie je v našej obci už veľa obyvateľov, ktorí si spomínajú na 20. september 1944. Ten deň pamätníci opisujú ako jeden z najhorších v dejinách obce. V ten deň bolabombardovaná Kuchyňa.

Ako opisuje vtedajší kronikár obce, pán Šubert, skaza sa začala tesne pred obedom, asi 10 minút pred dvanástou hodinou, kedy boli hlásené bombardovacie lietadlá nad maďarským Györom. O niekoľko minút sa už objavili prvé skupiny lietadiel. Leteli usporiadané po 7 lietadiel. V tej chvíli sa ozvali výstrely protileteckej obrany z letiska, ktoré však boli ihneď umlčané prvou dávkou bômb.

Bombardovanie

 

Ako kronikár opisuje, vybuchovali tak, ako keď sa šije na šijacom stroji. Boli to malé 10 - 15 kg trieštivé bomby, ktoré mali lietadlá zavesené na vešiakoch po 4 až 6 kusoch. Po prvej vlne lietadiel prišli ďalšie, to už bol v prachu a dyme celý dolný koniec obce. Posledné vlny lietadiel pravdepodobne pre hustý dym a prach už nevideli cieľ, tak odleteli a dielo skazy tak bolo dokončené.

Keď ľudia povychádzali z úkrytov, zbadali, že dolný koniec bol v dyme a plameni. Stále sa ešte ozývali výbuchy časovaných bômb. Zo skladiska benzínu a munície na letisku vždy vyšľahol mohutný stĺp dymu a plameňa. Ľudia bezhlavo behali. Tu išla zakrvavená žena, tam viezli ranenú, inde ležal mŕtvy aj s kravami. Hasiči utekajú k ohňu a veliteľ CO zariaďuje záchranné práce. Na obecnom úrade bola provizórne zriadená ošetrovňa a lekárka, ktorá náhodou bola v obci a prežila nálet, poskytovala prvú pomoc ťažko raneným, ktorých bolo 16. Medzitým priviezli 4 mŕtvych. Ťažko ranených odviezli vojenskými autami do nemocnice v Bratislave a v Skalici. Dvaja zranení zomreli počas prevozu do nemocnice. Spoločný pohreb obetí sa konal o 2 dni.

Nálet neprežili 47r. Ján Rechtorovič, 78r. Štefan Vanek, 71r. Štefan Bakaráč, 47r. Tomáš Langer, 56r. Eva Sláviková, 80r. Ján Chamraz. Zranení boli väčšinou starší ľudia, ktorí práve pracovali na poli, lebo sa práve zberali zemiaky, a to tí, čo nestačili utiecť, alebo sa nemali kam skryť.

Po pochovaní obetí a vykonaní najpotrebnejších záchranných prác sa začalo s odstraňovaním ešte nevybuchnutých bômb, ktorých bolo po dedine veľa. Ležali na chodníku, na ceste, tam trčali z povaly domu, popadané boli v humnách. Veľké množstvo bômb bolo na poli.

 Vojaci - odborníci ich zneškodňovali asi po 30 až 40 kusoch. Podľa odhadu odborníkov na obec bolo zhodených asi 16 tisíc kusov bômb. Na tú hrôzu, škody na majetku neboli až také veľké. Bolo zabitých 7 kusov dobytka, niekde hydina, ošípané.

Bombardovanie

Škody na letisku neboli oznámené. Bol zničený veľký hangár a niekoľko lietadiel. Ľudia sa pomaly spamätávali a s obavami čakali, čo prinesie partizánske povstanie na strednom Slovensku. V tom čase sa z obce celkom vytratili židia, nikto nevedel kam. Ale o tom snáď inokedy.


 

Oznamy rozhlasu

Oznam miestneho rozhlasu

 

Oznamy zo dňa 29.09.2015: 

  Vývoz plastových fliaš sa uskutoční vo štvrtok 1. októbra.

Postláčané flaše v zaviazaných vreciach je potrebné vyložiť pred dom.

  * Detská lekárka MUDr. Sláviková bude v piatok 02.10.2015 ordinovať len v ambulancii v Malackách.

  * Našiel sa mladý psík - Yorkshir, majiteľ si ho môže vyzdvihnúť u p. Lenky Petríkovej na čísle domu 644. 

  *  Centrum kultúry Lozorno pripravuje na termín od októbra KURZ SPOLOČENSKÝCH TANCOV pre začiatočníkov.

  (Máte možnosť sa naučiť pekne tancovať alebo vylepšiť svoje tanečné schopnosti v takých tancoch ako sú: anglický valčík, viedenský valčík, foxtrot, tango, polka, čača, džajf, blues, salsa a iné.)

 Kurzom vás budú sprevádzať učitelia spoločenských tancov z tanečnej školy ASTRA.Stretávať sa budete raz do týždňa.

Prvá hodina je vo štvrtok 1. októbra 2015 o 18:30 h. v sále CK Lozorno.

Viac informácii nájdete na webovej stránke obce Lozorna.

 

 

Facebook

 

Nezabudnite !

Dnes je : Cyprián
Zajtra : Václav

Reklama

 

 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk
bottom